Ankara’da Gezilmesi Gereken Yerler Nerelerdir?

Ankara’da Gezilmesi Gereken Yerler Nerelerdir? Ankara, ülkemizin başkenti oluşu, devletin yönetim merkezi oluşu, tarihi açıdan önemli birçok mekâna sahip oluşu gibi durumlar başta olmak üzere ülkemizde görülmesi gereken çok güzel şehirlerden bir tanesidir. Genellikle Ankara’da deniz olmadığı için çok fazla turist çekmediği gibi bir algı vardır.

Ankara’nın yalnızca tarihi güzelliklerinden dolayı ziyaret edilebileceği görüşü birçok insanda hâkimdir. Ancak olaya biraz daha yakından baktığımızda bu algıda çok büyük bir hata olduğunu görürüz. Ankara’da birçok doğal park, yapay park, doğal göl de vardır. Zaten bu yazımızda size buraları elimizden geldiğince tanıtmaya çalışacağız

Ankara’ya Geldiğinizde Ziyaret Etmeniz Gereken İlk: Yer Anıtkabir

Ankara’ya Geldiğinizde Ziyaret Etmeniz Gereken İlk: Yer Anıtkabir

Anıtkabir, Türkiye Cumhuriyeti kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün anıtlaştırılmış mezarıdır. Anıtkabir’e gittiğiniz zaman sıradan bir mezarlıkla karşılaşmayı beklemeyin. Anıtın içerisinde ve etrafında her daim askerler bulunur ve bu askerler belli bir prosedüre uyarlar. Bu askerlerin orada duruyor olmasının temel sebebi güvenlik değildir.

Bir bakıma marka değeri ve orada var olan özel havayı temsil ederler. Zaten zaman zaman sivil halka gösteriler de yapabilir bu askerler ve ortaya oldukça güzel görüntüler çıkabilir. Bunun yanında anıtkabir çok büyüktür ve içerisinde kocaman bir müze vardır.

Bu müzede Türk kurtuluş savaşına ve Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğine dair birçok motif ve tarihi eser bulunur. Cumhuriyetin nasıl ne şartlarda kurulduğunu anlamak adına kesinlikle gidilmesi gereken bir müzedir ve girişler ücretsizdir.

Anıtkabirden çıkışta ise meşhur aslanlı yol vardır. Aslan biçiminde şekil verilmiş heykeller geniş bir yolun sağında ve solunda belli aralıklarla yer alırlar. Ortaya çok güzel bir görüntü çıkar. Her sene anıtkabire milyonlarca ziyaretçi gider ve yurtdışından gelenlerin sayısı da azımsanacak seviyede değildir.

Ankara Kalesi

Ankara Kalesi

Ankara Kalesi bu şehirde var olan en köklü yapılardan birisidir. Ne zaman yapıldığı tam olarak bilinmemektedir fakat milattan önce 2. Yüzyılın başlarında Galatlar Ankara’ya yerleştikleri zaman bu kalenin var olduğu Galatların yazıtlarından dolayı bilinmektedir. Yani en azından 2200 senelik bir tarihi kaledir. Ankara’yı ziyarete gelen birçok turistin uğramadan geçmediği, Ankara’nın sembol yapıtlarından birisidir Ankara Kalesi.

Anadolu Medeniyetler Müzesi

Anadolu Medeniyetler Müzesi

Şüphesiz Ankara’daki tarihi yerleri gezip de Anadolu Medeniyetler Müzesini gezmemek olmaz. Müzede Anadolu tarihinde yar alan, arkeolojik kazılar sonucu ortaya çıkarılmış birçok eser bulunmaktadır. Bu eserler müzede kronolojik olarak sıralanmıştır.

Anadolu bilindiği gibi tarihte yüzlerce farklı uygarlığa ev sahipliği yapmıştır. Bu uygarlıkların farklı farklı inançları, yaşam biçimleri olmuştur. Kullandıkları farklı aletler, aradaki çağ farkını ortaya koyan birtakım araç gereçler de vardır.

İşte Anadolu’nun tarihini içinde barındıran bu müze gidilmezse olmaz denilen yerler arasındadır. Sadece Ankara’nın değil içinde bulunduğumuz Anadolu coğrafyasının tarihini bize hissettirir bu müze.

Göksu Parkı

Göksu Parkı Ankara

Göksu parkı Ankara’daki eski susuz gölet üzerine kurulmuştur. Küçük çaplı da olsa bir göl söz konusudur ve etrafı yeşilliklerle, parklarla çevrilidir. Etrafta birçok mekân vardır dilediğiniz yerde oturup göl manzarası eşliğinde çayınızı, kahvenizi yudumlayabilir veya karnınızı doyurabilirsiniz.

Ayrıca deniz taksilerine binip gölette harika bir gezinti de yapabilirsiniz. Ankara’nın doğal güzellikler arasında Göksu parkının ilk sıralarda yer aldığına hiç şüphe yoktur.

Mogan Gölü

Mogan Gölü Ankara

Hiç şüphesiz Ankara’ya gidildiği zaman mutlaka görülmesi gereken bir yerdir Mogan Gölü. Doğal güzelliğiyle Ankara’ya pek çok şey katmaktadır. Ankara’da deniz yoktur evet ama kenarında oturup arkadaşlarınızla sohbet edebileceğiniz, göl manzarasını çıkarabileceğiniz muhteşem bir göl vardır. Etrafı da yeşilliklerle çevrili olan bu göl oldukça da büyüktür. Pek çok kişiye göre Ankara’nın en büyük doğal güzelliği burasıdır ve mutlaka gezilip görülmesi gerekir.

Etiketler