Ankara’da görülmesi gereken tarihi müzeler

Başkent Ankara’da görülmesi gereken birçok tarihi yapılar mevcuttur. Bunlar arasında tarihi fotoğraf ve belgeleri içerisinde barındıran müzeler …

Başkent Ankara’da görülmesi gereken birçok tarihi yapılar mevcuttur. Bunlar arasında tarihi fotoğraf ve belgeleri içerisinde barındıran müzeler bulunmaktadır. Sizler için Ankara’da görülmesi gereken bu müzeleri derledik ve haklarında bilinmesi gereken bilgilere yer verdik.

Başkent Ankara, ‘memur kenti’ unvanı dışında özellikle kış aylarında soğuğu derinden hissedeceğiniz bir şehir olarak da akıllarda yerini alıyor. Ankara; dini, siyasi, sanatsal, tarihi, sosyolojik ve eğitim gibi daha pek çok alandaki yapı ve güzellikleriyle ilgi görüyor. 1993 yılından bu yana günlük dizileriyle de seyircinin ilgisini yakalayan Ankara’da, kış aylarını dolu dolu geçirmenizi sağlayacak birçok gezilecek alan bulunuyor. Bu alanlardan biri de müzeler. Ankara’da görülmesi gereken pek çok müze bulunuyor. Peki kısa süreli bir Ankara tatilinde gidilebilecek olan müzeler nerelerdir? Sizler için bir Ankara müze rehberi hazırladık:

SAKARYA ŞEHİTLERİ VE ZAFER ANITI MÜZESİ

Sakarya Meydan Savaşı’nda şehit olan askerlerimizin anısına Ankara’nın Polatlı ilçesine dikilen bu anıt, Şehitler Kaşı mevkiinde bulunmaktadır. İlk kez 28 Ekim 1973 tarihinde ziyarete açılmıştır. Anıt gövdesinde müze ve heykeller bulunmaktadır. Merdivenli yolu bulunan bu anıtın yol bitiminde, Türk Ordusu’nun kazanmış olduğu büyük zaferin hikayesini anlatan kabartmalar, müze içerisinde ise savaşa ait fotoğraf ve belgeler yer almaktadır.

ANADOLU MEDENİYETLER MÜZESİ

Ankara’nın Ulus ilçesinde yer alan meşhur Atpazarı semtinde bulunan bu müze, 1881 senesinde çıkan yangından sonra terk edilmiştir. İki binadan oluşan bu yapı, Atatürk’ün isteği üzerine Anadolu’dan toplanen eserleri sergilemek maksadıyla yenilenmiş, uzun süren çalışmalar sonucunda da müze haline dönüştürülmüştür. 

ETNOGRAFYA MÜZESİ

Ankara’nın Altındağ ilçesinde bulunan müze, Kurtuluş Savaşı’nda Cuma namazlarının kılındığı, Namazgâh Tepesi olarak bilinen yerde kurulmuştur. İlk olarak Arkeoloji Müzesi olarak kullanılması planlanan müze, sonra Resim Heykel Müzesi olarak kararlaştırılmış, açılış töreni sonrasında ise bugünkü işlevini kazanmıştır. 

Bina, Cumhuriyet döneminin mimarlarından Arif Hikmet Koyunoğlu tarafından yapılmıştır. Dikdörtgen planlı tek kubbeye sahip olan binanın üzeri oymalarla süslüdür. 

II. TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ CUMHURİYET MÜZESİ

1961 senesinde meclisin meclisin yeni binasına taşınması üzerine boş kalan bu bina, Merkezi Antlaşma Teşkilatı’na verilmiştir. 1979 yılında Kültür Bakanlığı’na devredilen bu binanın ön tarafı Cumhuriyet Müzesi olarak düzenlenmiş ve arka kısmı ise Eski Eserler ve Müzeler Genel Müdürlüğü’nün hizmet binası olarak kullanılmaya başlanmıştır.

30 Ekim 1981 tarihinde ise Cumhuriyet Müzesi olarak hizmete açılmıştır. Müze içerisinde ilk üç Cumhurbaşkanı dönemini yansıtan fotoğraf ve eşyalar, kararlar ve kanunlar yer almaktadır.