Arnavutluk Gezilecek Yerler (2021) – Arnavutluk Mutlaka Gezilmesi Gereken Yerlerin Listesi

Arnavutluk Avrupa kıtasında yer alan bir ülkedir. Ülke gerek tarihi gerekse de doğal yerleri bakımından en çok tercih edilen ülkelerden biridir …

Arnavutluk Avrupa kıtasında yer alan bir ülkedir. Ülke gerek tarihi gerekse de doğal yerleri bakımından en çok tercih edilen ülkelerden biridir. Balkanlarda yer alan Arnavutluk bir dönem Osmanlı hakimiyetinde kalmış bir ülkedir. Dolayısıyla ülkede Osmanlı dönemine ait tarihi kalıntılar ve eserler de yer almaktadır. Arnavutluk pek çok savaş görmüş bir ülkedir. Hal böyle olunca ülkede hala bu savaşın izlerine rastlanan yer yer tarihi bölgeler bulunur.Arnavutluk’a giderken mutlaka bu tarihi bölgeleri de gezip görmek gerekiyor. Sadece tarihi bölgeler değil aynı zamanda doğal güzellikler de yine ülkede bolca bulunmaktadır. Eğer tatil için Arnavutluk şehrini tercih ediyorsanız kesinlikle doğru bir tercih yaptığınızdan emin olabilirsiniz. Arnavutluk Dünya’nın en güzel ülkelerinden biridir. Aynı zamanda ülkede konaklama imkanları da en üst seviyededir. Her bütçeye uygun olarak otel kiralayabilir veyahut ailecek kalabileceğiniz pansiyonlar bulunmaktadır. Arnavutluk müzeleri ve ünlü mekanları da bulunan ülkelerden biri olarak ön plana çıkıyor. Avrupa’nın gelişen ülkelerinden biri olan Arnavutluk, Yunanistan ve Makedonya ile de sınırı bulunmaktadır. Doyumsuz bir tatil deneyimi yaşamak içi siz de Arnavutluk’a gelebilirsiniz.

1) Tiran

Tiran Arnavutluk’un başkentidir. Arnavutluk’un doğal ve tarihi yerlerini burası barındırır. Tiran’da Osmanlı dönemine ait olan cami ve şadırvanlar yer almaktadır. Günümüze kadar da bütün orijinalliği ile gelmeyi başarmıştır. Aynı zamanda yine Osmanlı döneminden kalma olan hamamlar ve medreseler de Tiran’da bulunmaktadır. Mimari yapıları ile ünlü olan Tiran şehrinde çok güzel vakitler geçirebileceksiniz. Tiran ülkenin en çok ziyaret edilen bölgelerindendir. Dolayısıyla Tiran’da gezerken yer yer turistlere rastlamak mümkün.

2) Elbesan

Elbesan Arnavutluk’un turistik yerlerinden birisidir. Konum itibari ile ise tam orta kısımda yer almaktadır. Elbesan Osmanlı döneminden kalma bir sancak merkezi de bulunmaktadır. Bölgede Osmanlı dönemine ait eserlere pek çok yerde rastlamak mümkündür. Buralarda bol bol fotoğraf çektirebilirsiniz. Elbesan kültürün buluştuğu merkez yer olarak da bilinmektedir. Elbesan’da pek çok müze de yer almaktadır. Oldukça zengin bir yerleşim olan Elbesan’da çok güzel vakitler geçireceksiniz.

3) Avlonya

Birazda Arnavutluk’un plajlarından söz edelim. Avlonya Arnavutluk’un en ünlü plajlarından biridir. Ülkenin güney batısında yer almaktadır. İçerisinde konaklamak için pek çok otel ve eğlence merkezleri de yer almaktadır. Burada hem denize girebilir hem de güneşlenebilirsiniz. Avlonya Arnavutluk’ta da Vlore olarak adlandırılmaktadır.

4) Durres

Durres mutlaka gezip görmeniz gereken yerlerdendir. Durres Arnavutluk’un başkentine 35 kilometre uzaklıkta yer almaktadır. Eğer Arnavutluk’a seyahat ettiyseniz Durres’i listenize eklemeniz gerekmektedir.

5) The Blue Eye

Arnavutluk’un en güzel doğal oluşumlarından biri olan The Blue Eye görenleri büyüleyen bir doğal mekan. Berrak bir suyu olan bu mekanda eşsiz dakikalar yaşayacaksınız. The Blue Eye Arnavutluk’un en çok ziyaret edilen doğal mekanlarından birisidir.

6) Rinia Parkı

Ailecek gezip görülecek yerlerin başında Rinia parkı yer almaktadır. Rinia parkı eşsiz bir doğal güzelliğe sahiptir. Bu parkta doğa yürüyüşü yapabilir, ucuz bisiklet kiralayarak bisiklet ile park turu yapabilirsiniz. Rinia parkı Arnavutluk’un en yoğun ziyaret edilen noktalarından birisidir. Eğer siz de doğal yerleri seviyorsanız mutlaka Rinia parkını ziyaret etmelisiniz.

7) İskender Bey Meydanı

İskender bey meydanı adını Büyük İskender’den almış bir meydandır. Arnavutluk’taki en ünlü meydanlardan biridir. Bu meydanda çok güzel fotoğraflar çekebilir tarihe tanıklık edebilirsiniz. Meydanın ortasında bir de Büyük İskender’in heykeli bulunmaktadır. Arnavutluk’un en ünlü yerlerinden olan İskender Bey Meydanı mutlaka gezip görülmesi gereken yerler olarak biliniyor.

8) Rozafa Kalesi

Arnavutluk’un tarihi kalelerinden biri olan Rozafa kalesi tarihi ile dikkat çekiyor. Rozafa kalesi üzerinde Venediklilere ait harabeler yer almaktadır. Kale MS 167 yılında yapılmış ve inşa edilmiş olan bir kaledir. Rozafa kalesi Arnavutluk’un Kuzey batısında yer alan bir tarihi kaledir. Rozafa kalesinin rakımı ise 130’dur.

9) Ulusal Tarih Müzesi

Müze tutkunları için ulusal tarih müzesi yer almaktadır. Ulusal tarih müzesi Arnavutluk’un tarihini yansıtan eserlerin merhaba olduğu bir müzedir. Müze içerisinde Osmanlı dönemine ait olan eserler de yer almaktadır. Bundan dolayı müze oldukça sık ziyaretçi akımına uğraşmaktadır. Mutlaka gezilmesi gereken yerlerden olan ulusal tarih müzesine giriş hafta içi her gün mümkündür.

10) Dajti Dağı

Dajti dağı da yine görmeniz gereken doğal yerlerden birisidir. Her yıl binlerce turistin Arnavutluk’ta ilk ziyaret ettiği yerlerden birisi olan Dajti dağı oldukça yüksek bir dağdır. Bu dağda ayrıca dağ yürüyüşü yapmak ve çeşitli eğlencelere katılmak mümkün olmaktadır.