Azerbaycan Gezilecek Yerler (2021) – Azerbaycan Mutlaka Gezilmesi Gereken Yerlerin Listesi

Azerbaycan Türk vatandaşlarının vizesiz ziyaret edebileceği komşu ülkelerden biridir. Kültürel yapı olarak değerlendirildiği zaman Asya ve …

Azerbaycan Türk vatandaşlarının vizesiz ziyaret edebileceği komşu ülkelerden biridir. Kültürel yapı olarak değerlendirildiği zaman Asya ve Avrupa kültürünün karışımı olan Azerbaycan, enteresan mekanlara sahiptir. Bakü bu anlamda en çok bilinen şehirlerinden biridir. Hatta başkent olarak ilk sırada yer aldığı kabul edilebilir bir gerçektir. Ancak Azerbaycan Bakü ile sınırlı bir ülke değildir. Toprakları çeşitli kültürel ögeleri birlikte barındıran bir ülkedir.Asya ve Avrupa kültürünün aynı anda yaşandığı göz önünde bulundurulduğu zaman tarihi yapıları da oldukça fazladır. Camileri, Hanları, hamamları, farklı dinlere sahip ibadethaneleri, tarihi eserleriyle dikkat çekmektedir. Ayrıca eğlence kültürü de bir hayli gelişmiş olan bir ülkedir. Bu sebeple eğlence mekanları, restoranları, kafeleri oldukça çeşitlidir.Her bütçeye ve her tarza uygun yerler bulmak mümkündür. Müze çeşitliliğiyle de dikkatleri üzerine çektiği bilinen bir gerçektir. Azerbaycan’da müzeleri ziyaret etmek için birkaç günü ayırmak gerekmektedir. Farklı kültürleri simgeleyen tarihi eserleri, heykelleri, binaları mevcuttur. Azerbaycan’a seyahat edenler öncelikle Bakü’ye bir uçak bileti almalıdır.

Alev Kuleleri

Alev Kuleleri, Azerbaycan’ın başkenti olan Bakü’de bulunan oldukça dikkat çekici bir yapıdır. MIPIM tarafında 2013 yılında “En İyi Otel ve Turizm Kompleksi” olarak seçilmiş olduğu da bilinen bir gerçektir. Alev Kuleleri 3 adet kuleden oluşan Led ekranla kaplı yapılardır. İçeriği oldukça geniş. Apartmanlar, ofisler, oteller gibi birçok odak noktası mevcuttur. Görünümünün alev şeklinde olması sebebiyle bu ismi almış olup dünya çapında birçok belgesele konu olmuştur.

Kız Kalesi

Kız Kalesi, Azerbaycan’a ait önemli simgelerden biridir. Ayrıca UNESCO Dünya listesine dahil edildiği de biline bir gerçektir. Kalenin içi sekiz kattan oluşmaktadır. Mimari olarak oldukça dikkat çekicidir. Her katta farklı kubbe taşları bulunmakta olup, tavanı kubbe formalı olarak tasarlanmıştır. Her tavanın daire şeklinde delikleri vardır. Böylece delikten bakınca alt kattaki zeminin ortası görünmektedir. Ayrıca ülkede oldukça önem taşıyan nevruz şenlikleri bu kale etrafında yapılmaktadır.

Azerbaycan Ulusal Edebiyat Müzesi

Ulusal Edebiyat Müzesi de başkentte yer almaktadır. Azerbaycan Edebiyatının önemli yazarlarından, İskendername’nin ünlü yazarı Nizami’nin ölümünün 800. yılında kurulmuştur. Bu sebeple edebiyat ve tarih için önemli kaynakları barındıran büyük bir müzedir. Her edebiyatçı ve edebiyatseverin uğrak mekanlarından biri olarak kabul görmektedir.

Azerbaycan Halı Müzesi

Halı Müzesi, Bakü’de Mikayıl Hüseynov Caddesi üzerinde bulunmaktadır. İçeriği girildiği andan itibaren dikkat çekici otantik mimari yapısıyla dikkat çekmektedir. Binlerce çeşit ve desende yaklaşık 6 bin civarı halı mevcuttur. Halıların tarihi bir hayli eski olup Orta Çağa dayanmaktadır. Müze Bakü’de eşsiz binalardan biridir. Turistlerin uğrak mekanıdır. Pazartesi günleri hariç haftanın her günü ziyarete açıktır.

Sirvanşahlar Sarayı

1954 yılında müzeye çevrilen bir saraydır. Şirvanşahlar tarafından yaptırılmış 52 kapılı tarihi bir saray olarak bilinmektedir. Yakın Doğu’da en görkemli, en büyük ve en güzel saray olarak kabul edilmektedir. Ayrıca UNESCO Dünya Miras Listesi’ne eklenen nadir yapılardan biridir. Her yıl binlerce ziyaretçiyi ağırlamaktadır.

Bibi-Heybet Camii

İslam Mimarisinin önemli yapılarından biri olan Bibi Heybet Camii, Bakü’de yer almaktadır. Cami her yıl turistlerin akınına uğramaktadır. Yıllar evvel ünlü yazar Alexander Dumas Pere’nin The World isimli gezi kitabına konu olmuştur. Bu sebeple Avrupalı gezginlerin merak edip özellikle ziyaret ettiği tarihi yapıdır.

Yanardağ

Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de bir de aktif bir yanardağ bulunmaktadır. Yıllardır altında gaz rezervleri barındıran ve sönmeyen bir yanardağ olarak bilinir. Özellikle coğrafyacı gezginlerin merak noktalarından biri olarak kabul edilmektedir. Ayrıca burada güzel fotoğraf kareleri yakalanmakta olduğu için gezginlerin odak noktası olmuştur.

Ateşgah

Bir diğer adıyla Ateş Tapınağı olarak bilinen Ateşgah, dünyada 3 Mecusi tapınağından biridir. Ateş Tapınağı’nı ziyaret etmek isteyen gezginlerin Abşeron Yarımadası’na gitmesi gerekmektedir. Azerbaycan, kelime anlamı olarak “odlar yurdu” anlamına gelmektedir. Od Eski Türkçede ateş anlamına gelmektedir. Azerbaycan’ın ismini bu ateşten aldığı düşünülmektedir. Ateşgah Nevruz kutlamalarında odak yerli milletin odak noktasıdır.

Çamur Volkanları

Coğrafi ve tarihi olarak büyük değer taşıyan Çamur Volkanları, oldukça enteresan bir görüntüye sahiptir. Özellikle araştırmacıların ilgi duyduğu Çamur Volkanları, birçok makale ve kitaba konu olmuştur. Bölgeye meraklı turistler de her yıl akın etmektedir.

Devlet Bayrağı Meydanı

Azerbaycan’ın kuş bakışı oldukça etkili bir görüntüye sahip en ünlü meydanıdır. Guinness Rekorlar Kitabı’na adını yazdırmayı başarmıştır. Meydandaki Azerbaycan bayrağı ise en uzun bayrak olarak seçilmiştir. Ayrıca burada Ulusal Bayrak Müzesi açılmıştır. Bu müze de ziyaret edilmeye değer güzelliklere sahiptir.

Etiketler