Gürcistan Gezilecek Yerler (2021) – Gürcistan Mutlaka Gezilmesi Gereken Yerlerin Listesi

Gürcistan ülkemizle sınırı bulunan bir ülkedir. Ülkemizin komşu ülkelerinden olan Gürcistan Kafkaslarda bulunan bir ülkedir. Gürcistan eski …

Gürcistan ülkemizle sınırı bulunan bir ülkedir. Ülkemizin komşu ülkelerinden olan Gürcistan Kafkaslarda bulunan bir ülkedir. Gürcistan eski Sovyet Cumhuriyetlerinden biridir. Dolayısıyla ülkede Sovyetler dönemine ait pek çok tarihi yapı bulmak mümkündür. Bu tarihi yerler Gürcistan’ın kültürünü de yansıtmaktadır.Gürcistan 4 milyonluk nüfusu bulunan bir ülkedir. Resmi dili ise Gürcücedir. Ülkenin başkenti ise Tiflis’tir. Tiflis Dünya’nın en güzel şehirlerinden birisidir. Başkentte pek çok doğal güzelliğe rastlamak mümkündür. Tiflis ülkenin en çok ziyaret edilen şehirlerinden birisidir. Özellikle Gürcistan doğal güzellikleri ve yemyeşil bitki örtüsü ile bilinen bir ülkedir. Ülkemizle hemen sınırı olan Batum Gürcistan’da yer almaktadır. Batum yemyeşil bir doğal yerdir. Batum’da gezerek yaylalara çıkmak mümkün. Özellikle bir doğa tutkunu iseniz Gürcistan sizin için gidilecek ilk ülkelerden biridir. Gürcistan’da konaklama imkanları da oldukça gelişmiştir. Bütün tatil ihtiyaçlarınızı karşılayacak cinsten bir ülke olan Gürcistan her bütçeye uygun olarak otel ve pansiyon yer almaktadır.

1) Ananuri

Gürcistan’ın başkenti olan Tiflis’te bulunan tarihi bir kaledir. Ananuri Sarp tepe üzerine inşa edilmiş olan bir kale olarak biliniyor. Kalenin tarihi oldukça eskidir. 1827 yılında yaptırılmış olan Ananuri kalesi Gürcistan’a gelen turistlerin ilk uğradığı yerlerden birisidir. Kale zaman zaman onarılmıştır. Pek çok savaşın kalıntısını barındıran bu tarihi kale günümüzde hala korunan ve restore çalışmaları devam eden bir kaledir.

2) Gergeti Teslis Kilisesi

Kilise manastır ve buzul dağdan oluşan Gergeti teslis kilisesi Gürcistan’da ki en eski kiliselerden biridir. Gürcistan’ın gergeti köyünde bulunur. Ayrıca bir buzul dağının en tepesine inşa edilmiştir. 2170 rakımlı bir kilise olan Gergeti kilisesi Dünya’nın en yüksek yerine inşa edilmiş olan kilisedir. Gergeti kilisesi gezip görülmeye değer olan muhteşem bir yerdir.

3) The Bridge Of Peace

The bridge of peace Gürcistan’da bulunan bir nehirdir. Nehir turistlerinde en çok tercih edilen turistik noktalardan biridir. Özellikle akşam saatlerinde bu bölgeye gelerek çok güzel vakitler geçirebilirsiniz. Işıl ışıl görsel şölenlerin ve eğlence merkezlerinin olduğu bu yer Gürcistan’ın gece hayatı kültürünü de yansıtmaktadır.

4) Uşba

Gürcistan’a geldikten sonra Uşba’ya uğramadan gitmek olmaz. Uşba Kafkaslar’ın en yüksek dağlarından biridir. Uşba dağı Gürcistan Rusya’nın sınırını da oluşturmaktadır. Dağın tepesinin bir kısmı Gürcistan’a bir kısmı ise Rusya’ya bakmaktadır. Kafkaslarda bulunan en yüksek 10 metrelerden biridir Uşba dağı.

5) Kartlis Deda

Kartlis Deda Tiflis’in en popüler yerlerinden biridir. Kartlis Deda Sovyetler döneminde kalma bir eserdir. Kartlis Deda büyük bir heykelden oluşmaktadır. Özellikle tarihi heykelleri seviyorsanız bu yer tam da size göre. Gürcü heykel tıraş tarafından yapılan bu heykeller günümüzde ise turistlerin ilgi odağı haline gelmiştir.

6) Gürcistan Ulusal Müzesi

Müze tutkunları için Gürcistan ulusal müzesi tam da size göre. Gürcistan’da ki birçok müzenin birleşiminden oluşmaktadır. Gürcistan ulusal müzesi Gürcistan’da yapılmış olan arkeolojik kazıların ve Gürcistan kültürünü yansıtan tarihi eserlerin olduğu bir müzedir. Müzeyi gezerek tarihe tanıklık edebildiğiniz gibi müze çevresinde bol bol fotoğraf çektirebilirsiniz.

7) Gonio Kalesi

Gonio kalesi Gürcistan’da bulunan bir kaledir. Batum’un 15 kilometre güneyinde yer almaktadır. Gonio kalesi Çoruh nehrini de görmektedir. Dolayısıyla ülkemizden de geçen Çoruh nehri buraya da dökülmektedir. Roma döneminde yapılmış olan bir kale olan Gonio kalesi pek çok kişinin ziyaret ettiği bir tarihi kaledir.

8) Gürcistan Sanat Müzesi

Gürcistan sanat müzesi sanatseverlerin en çok ziyaret ettiği yerlerden birisidir. Ünlü ressamların ve sanatkarların eserleri yer almaktadır. Müzede yaklaşık olarak 140 bin sanat eserleri yer almaktadır. Bu sanat eserlerine tanıklık edebilirsiniz. Tiflis’in Özgürlük Meydanı yakınlarında bulunur.

9) Özgürlük Meydanı

Gürcistan’da ki en ünlü meydanlardan biridir özgürlük meydanı. Özgürlük meydanı pek çok kişinin ziyaret ettiği turistik bir bölgedir. Özgürlük meydanına gelerek ünlü mağazaları gezebilir ve burada alışveriş yapabilirsiniz. Ülkenin en ünlü meydanlarından olan özgürlük meydanı her yıl turistlerin ilgi gösterdiği bir meydandır.

10) Rabati Kalesi

Rabati kalesi Gürcistan’ın Ahıska şehrinde bulunur. Gürcistan’ın 9. yüzyılda yapılmış olan bir kaledir. Osmanlı döneminde kalmış olan Rabati kalesi oldukça büyük bir kaledir. Tarihi bir kale olan Rabati kalesi belirli periyotlar eşliğinde onarılmış olan bir kaledir. Gürcistan’da mutlaka görmeniz gereken yerlerin başında yer alan Rabati kalesinde tarihe tanıklık edebilirsiniz.

Etiketler