İzmit Gezilecek Yerler (2021) – İzmit Mutlaka Gezilmesi Gereken Yerlerin Listesi

Marmara Bölgesinde bulunan İzmit, ziyaretçilerine dört mevsim ayrı güzellikler sunmaktadır. İzmit, doğası, tarihi ve kültür varlığıyla epeyce …

Marmara Bölgesinde bulunan İzmit, ziyaretçilerine dört mevsim ayrı güzellikler sunmaktadır. İzmit, doğası, tarihi ve kültür varlığıyla epeyce zengin bir kültüre sahiptir. İstanbul, Bursa ve Sakarya’ya yakın olması sebebiyle günübirlik veya hafta sonu kaçamağını sevenleri ağırlayan İzmit, tarihi yerler, müzeler, doğal güzellikleri ile ziyaretçilerini karşılamaktadır. Muhteşem körfez manzarası, günümüze kadar ulaşmış tarihi eserleri, tabiat parkları ve doğayı hissedebileceğiniz Maşukiye ile yoğun ilgi gören mekânlardır.Arkeoloji ve Etnografya Müzesi ve kent merkezinde bulunan Saat Kulesi tarihi incelemek için güzel bir fırsatlar sunmaktadır. Doğa ile iç içe mis gibi havada kamp ve yürüyüş yapmak isteyenler için Ballıkayalar Tabiat Parkı görülmesi gereken yerlerdendir. Ülkemizin önemli kayak merkezlerinden olan Kartepe her sene kayak severlerin ve kış tatili yapmayı tercih edenlerin uğrak noktasıdır. İzmit’te bütün ilçelerin gezilmesi gereken önemli yapılar mevcuttur. Yeni yerler keşfetmeyi seviyorsanız İzmit’te gezilmesi gereken yerler listemize bir göz atabilirsiniz.

İzmit Saat Kulesi

İzmit ilçe merkezinde yer alan Atatürk Heykeli ile Av Köşkü arasında bulunmaktadır. Saat Kulesi 1876 senesinde II. Abdülhamit’in tahta gelişinin 25. senesi hatırasına İzmit Sancak Yöneticisi olan Musa Kazım Bey tarafından yapılmıştır. Kocaeli şehrine bağlı Tavşançıl ve Hereke bölgelerinden getirilen taşlarla inşa edilen İzmit Saat Kulesinin 4 tarafında çeşme yer almaktadır. İzmit Saat Kulesinin önünde manzaralı güzel fotoğraflar çekebilirsiniz.

Osman Hamdi Bey Müzesi

İlçe merkezine 5 km gibi bir uzaklıkta bulunan Gebze Eskihisar sahil bölgesinde bulunmaktadır. Köşk, Osman Hamdi Bey tarafında 1884 senesinde yapılmıştır. 1933 senesinde ise Mustafa Kemal Atatürk bu köşkü ziyaret etmiştir. 1984 senesinde restore edilmiş ve Osman Hamdi Bey hatırasına Müze olarak Açılmıştır. Osman Hamdi Beyin Kaplumbağa Terbiyecisi olarak bilinen eseri ve daha birçok fotoğrafları, tabloları ve kişisel eşyaları burada sergilenmektedir.

İzmit Sarayı

İzmit Sarayı, Kasr-ı Hümayun Sarayı olarak da bilinmektedir. İstanbul dışında inşa edilen ilk saray olan İzmit Sarayı, İzmit merkezde bulunan saat kulesinin yakınında yer almaktadır. 1861-1876 seneleri arasında inşa edilen bu sarayı Sultan Abdülaziz av köşkü amacıyla kullanılmıştır. Bu saray iki katlı ve barok tarzında yapılmış bir yapıdır. İç mekân süslemeleriyle dikkat çekmekte olan saray geçmişten günümüze kadar müze olarak kullanılmıştır. Tüm hafta ziyarete açık olan İzmit Sarayı’na müze kartı ile ücretsiz girebilirsiniz.

Arkeoloji ve Etnografya Müzesi

Takribi 3000 senelik tarihe sahip ve İzmit’te bulunan Arkeoloji ve Etnografya Müzesi kültür ve tarih sevenlerin kesinlikle İzmit’te gezilecek yerler listesine eklemesi gereken yerlerdendir. Eski Gar alanında yer alan Arkeoloji Müzesi 1873 -1910 seneleri arasında yapılmıştır. Arkeolojik ve etnografik yapıtlarının sergilenen bu müzede bulanan vagon restore edilmiş ve kafe olarak kullanılmaktadır. Değişik yapısı ile Arkeoloji ve Etnografya Müzesi gezilecek yerler listesine eklenmeye ve görülmeye değer yerler arasındadır.

Kartepe Kayak Merkezi

Sapanca Gölüne ve İzmit Körfezine bakan Samanlı Dağının tepeside bulunan Kartepe; Maşukiye mahallesine 17 km gibi bir uzaklıkta bulunmaktadır. Zirveye çıkıp orada birkaç gün kalmak isteyenler için lüks bir otel de bulunmaktadır. İyi kayak yapan veya yapamayan her bireye uygun pistler bulunmaktadır. Ayrıca kayak sezonu dışında gelmek isteyenler için voleybol, tenis ve futbol sahaları da bulunmaktadır. Hatta doğa yürüyüşü, ATV safari, paintball, dağcılık gibi etkinlikler yaparak tatilinize keyif katabilirsiniz.

Darıca Hayvanat Bahçesi

Kocaeli’nin Darıca ilçesinde bulunan Bayramoğlu bölgesinde yer almaktadır. 1991 senesinde Kuş Cenneti olarak kurulmuş olan botanik park sonradan değişik hayvan çeşitleri getirilen hayvanat bahçesi halini almıştır. Bu hayvanat bahçesinde takribi 500’den fazla bitki ve 350 çeşit bitki türü yer almaktadır. Ailesiyle gelenlerin hep birlikte güzel vakit geçirebileceği mekânlardan biridir.

Harikalar Sahili

Kocaeli’nin Derince ilçesine bağlı sahilde bulunmaktadır. Sahilinde bulunmaktadır. İzmit merkezden hareket eden otobüs veya vapur seferleri ile Harikalar Sahiline rahatlıkla ulaşabilmektedir. 2006 senesinde en iyi proje ödülünü kazanmış güzel bir parktır. Bu parkta büyük havuzlar, gerçek boyuttaki öykü kahramanları, şelaleler ve mini marina yer almaktadır. Sadece çocuklara değil her yaştan kişiye hitap eden bu Harikalar Sahilinde Nuh’un Gemisi, yel değirmeni, korsan ve mantar gemisi biçiminde büfe ve restoranlar bulunmaktadır. Eğlenceli vakit geçirmek isteyenlerin listesine ekleyebileceği yerlerdendir.

Pembe Kayalar

Kandıra ilçesinde bulunan Pembe Kayalar, yörenin en güzel ve en doğal yeridir. Pembe rengi ile çekici bir güzellik oluşturan bu kayalara güneş ışıklarının vurmasıyla çok hoş bir görüntü oluşturmaktadır. Ayrıca su içinde yumuşak olan bu kayalar sudan çıktıktan bir süre sonra sertleşmektedir. Pembe kayaları görmek istiyorsanız bilhassa gün batımında buraya gelmelisiniz. Muhteşem görüntüler oluşmaktadır.

Cebeci Plajı

Kandıra ilçesinde bulunan Cebeci Plajı, 2014 senesinde mavi bayrak ödülü kazanmıştır. Cebeci Plajı sahilinin suyu oldukça temizdir. Kıyıları sığ ve kumluk olan bu plaj özellikle çocuklar için çok uygundur. 5 km uzunluğa sahip olan bu plajda duş yerleri, kabin, şemsiye, şezlong bulunmaktadır. Bununla birlikte plajda çadır ile kampta yapılabilmektedir. Cebeci sahiline kadar gelmişken Kefken Adasını da görebilirsiniz.

Maşukiye

Maşukiye, bol oksijenli, yemyeşil doğal alanlara ve temiz havaya sahiptir. Yörede çok sayıda alabalık ve mangal tesisi bulunmaktadır. Doğayla iç içe olan Maşukiye’de piknik yapabilir ve buranın temiz havasında yürüyüş yapabilirsiniz. Maşukiye’de konaklamak isteyenler için de konaklama tesisleri vardır.