Sirkeci nereye bağlıdır? Sirkeci’de çekilen diziler! Sirkeci’de gezilecek yerler

İstanbul’un tarihi semtleri arasında yer alan Sirkeci, gezilecek yerleri ve geçmişten bugüne taşıdığı nostaljik izlerle hep merak edilen yerler …

İstanbul’un tarihi semtleri arasında yer alan Sirkeci, gezilecek yerleri ve geçmişten bugüne taşıdığı nostaljik izlerle hep merak edilen yerler arasında yer almıştır. Peki Sirkeci, İstanbul’un hangi ilçesine bağlıdır? Sirkeci’de gezilecek yerler nerelerdir? Sirkeci’de hangi diziler çekilmiştir? İşte yanıtı.

İstanbul’da mutlaka görülmesi gereken semtler arasında yer alan Sirkeci, İstanbul’un Fatih ilçesine bağlıdır. Fatih’e bağlı gezilecek semtler arasında en başta yer alan Sirkeci, bazı dizi ve filmlere de ev sahipliği yapmıştır. Sirkeci denilince akla gelen ilk dizi her zaman Ezel olmaktadır. Ancak Ezel dışında birçok Yeşilçam filmine de ev sahipliği yapmıştır. Sirkeci’nin en meşhur yerlerinden biri, artık Marmaray İstasyonu’na ev sahipliği yapan Sirkeci Garı’dır. Yerli ve yabancı turistlerin Sirkeci’ye adım atar atmaz sordukları ilk yer burasıdır. Peki Sirkeci’de sadece burası mı görülmelidir? Sizler için bir Sirkeci gezi rehberi hazırladık. 

SİRKECİ’DE GEZİLECEK YERLER

# 1 SİRKECİ GARI

İstanbul’un ana tren istasyonlarından biridir ve simge yapılardandır. II. Abdülhamit tarafından yaptırılmıştır. Tasarımı Alman mimar August Jachmund’a aittir. Senelerce Doğu’dan ve Avrupa’dan gelen yolcuları taşıma hizmeti vermiştir. Günümüzde, Marmaray İstasyonu’nun Sirkeci durağına ev sahipliği yapmaktadır. Ayrıca gar içerisi de gezilebiliyor. 

# 2 TÜRKİYE İŞ BANKASI MÜZESİ

Bankanın kuruluşundan itibaren varlığını sürdüren bu yapı, ilk olarak PTT binası olarak hizmet vermiştir. Artık müze olan bu yapının giriş kısmında bankolar ve kasalar halen yer almaktadır. Müzede ayrıca, şube olarak işlevliğini sürdürdüğü döneme ait kağıt ve görsel malzemeler sergilenmektedir. Türk bankacılık tarihini simgeleyen para, kumbara, daktilo, bilgisayar ve hesap makinelerini hatta reklam afiş ve broşürleri de yine burada görebilmeniz mümkündür. Bu müze ayrıca bir rehber eşliğinde de gezilebilmektedir.

# 3 BÜYÜK POSTAHANE

Büyük Postahane de Sirkeci’de bulunan ve artık müze işlevi gören tarihi yapılardandır. Semtin meşhur Hobyar Mahallesi’nde bulunan bina, ünlü Türk mimar Vedat Tek tarafından inşaa edilmiştir. Türkiye’nin ilk postahane binası olan burada, Türk iletişim tarihine ait eserler sergilenmektedir ve ayrıca Avrupa Yakası PTT Başmüdürlüğü konumundadır.

# 4 İSTANBUL DEMİRYOLLARI MÜZESİ

# 5 HOBYAR CAMİİ

# 6 DOĞUBANK İŞ HANI

# 7 VİLAYET CAMİİ

# 8 TAHTAKALE