Yaylalar Köyü Ayder Yaylası

Yaz aylarının en popüler yürüyüş rotalarından biri olan Kaçkar Dağları bu kez Artvin’den Rize’ye geçiş için kullanılıyor. Yürüyüşe araçla gidebilceğiniz Artvin’nin Yusufeli ilçesine bağlı Yaylalar Köyü olgunlar mahallesinden başlayacaksınız. Diğer kamplı yürüyüşlerde olduğu gibi gerekli donanımınızın olması şart. gece konaklamalı tüm yürüyüşler için mutlaka kampçılık deneyimi olmalı. Yüzünüzü Kaçkar yönüne verdiğinizde sağınızdan gelen dereyi takip edeceksiniz. Derenin adı Dübe deresi. Adınıda doğduğu Dübe düzünden almış.

Mahalleden çıktıktan bir saat sonra Dübe yaylasına varacaksınız. Bu aradaki patika, yürünmesi çok rahat bir patika. yayladan sonra eğim yavaş yaaş artmaya başlayacak. Görkemli bir şekilde akan dere kenarında yarım saat yürüdükten sonra patikayı takip ederekyavaş yavaş yükselmeye başlaaycaksınız. öyle bir an gelecekki kendinizi bir çiçek tarlası içinde bulacaksınız. yükseldikçe çiçekli zemin kayalık bir zemine dönüşecek ve küçük bri sırt aşılınca bir anda kayalarla kaplı farklı bir dünyanın içine gireceksiniz.

Hedefiniz tam karşınızda görünen ve size oldukça uzak gelecek olan Naletleme Aşıtı. Aşıta ulaşan patikanın eğimi önce çok düşükken aşıta yaklaştıkça eğim dahada artmaya dikleşmeye başlayacak. Aşıttan sonra en fazla bir saat yürüyerek Çeymakçur göllerine varacaksınız. Burada istediğiniz yerde kamp kurabilirsiniz. Ertesi sabah erkenden kalkarak dereyi takip ederek iki saat içinde önce yukarı sonrada aşşağı çeymakçur yaylalarına varacaksınız. Buradan itibaran yol var ama bir saat yürüyerek Keler Düzünde kamp kurabilirsiniz. ertesi sabah buradan yola çıkacaksınız. Muhteşem bir ormanın içinde hiç acele etmeden yürüyün ve doğanın tadını çıkarın. bir kaç saat sonra kendinizi kaplıca keyfi yaparken bulacaksınız. Bu rotayı bri turizm firması ilede yapabilirsiniz bir kaç arkadaş toplanarak kendi başınızada. Rota bulmakta problem yaşarsanız yaylalar köyünden ismail Altunay’dan destek alabilirsiniz.

Etiketler