Yurtdışı Tatile Gideceklerin Bilmesi Gerekenler

Yurtdışı Tatile Gideceklerin Bilmesi Gerekenler

Maddi imkânı el veren birçok kişi tatil planını yurtdışı için yapar. Yurtdışına gidip farklı yerler daha doğrusu farklı bir ülke görmek kişinin çok daha hoşuna gider. Yurtdışına tatile gidip çok güzel deneyimler kazanırsınız. Fakat maalesef yurtdışı tatili kendi ülkemizde başka bir şehre tatile gitmek kadar kolay değildir. Kendi ülkenizde bile şehir dışına tatile girmekten birçok araştırma yapmanız gerekir. Yurtdışı tatilinde ise daha fazla araştırma yapmanız gerekir. Biz de eğer yurtdışına tatile gidersen veya gideceksen sana bunun için birçok öneride bulunacağız.

Yurtdışı Tatili İçin İlk Bilmen Gereken

Öncelikle kesinlikle rotanı düzgün yapmayı bilmelisin. Gideceğin ülkede nereleri gezeceğini, ne zaman gezeceğinin bir planını yapmalısın. Ayrıca buna ek olarak gideceğin ülkenin tatil günlerini ve resmi tatil günlerini öğrenmelisin. Çünkü diyelim ki gezmek için gittin bir baktın ki gittiğin yer kapı duvar kapalı. Bu hiç hoş bir durum olmaz. Bunun için mutlaka gideceğin ülkenin tatil günlerini öğrenmelisin. Ayrıca yine gezeceğin yerlerin belli bir açılış ve kapanış tarihi olup olmadığını da bakmalısın. Bunları tatile gidince değil gitmeden önce yapman gerekiyor.

Yurtdışı Tatilinde Bilmen Gereken Diğer Önemli Maddeler

Havalimanında, gezdiğin yerlerde bulunan görevliler ile sakın tartışmaya girme. Mümkünse söyledikleri her şeye kulak as. Başka bir ülkeye gittiğin için telefonunu mutlaka yurtdışına açtırman gerekiyor. Çünkü olası bir durumda iletişim kurman için bu oldukça önemli ve kesin bilmen gereken bir noktadır. İletişim kurmam gerekirse bir şekilde wifi bulurum ve öyle iletişime geçerim diye düşünme her ne olursan olsun işini garantiye al. Telefon gibi önemli olan diğer konu ise harcamaların için yurtdışına açık bir kredi kartı bulundurman. Yanına belli miktarda nakit para alsan bile garanti olması için yurtdışına açık kredi kartı bulundur. Bunun sebebi; diyelim ki yanında yeterli para var fakat bir şey çok hoşuna gitti ve almak istedin paranı bitirmemek için almama kararı alabilirsin. Fakat içinde kalmaması için yurtdışına açık kullanacağın kart bu işi tamamen çözecektir. Kartınla istersen sevdiklerine bile hediyeler alabilirsin. Ayrıca yanına aldığın nakit parayı toplu şekilde taşım. Paranı iki farklı yere yerleştir. Böylece olası bir hırsızlık durumunda yanında başka bir paran olmuş olur. Hatta çanta takarsan çantanı sırtına değil önüne takmanı tavsiye ederim. Çünkü profesyonel bir hırsız çantan sırtındayken sen fark etmeden eşyanı ya da cüzdanını çalabilir.

Gittiğiniz ülkenin kurallarına uyun. Çünkü farklı bir ülke ve kurallara uymadığınız zaman kendi ülkenizde olduğu gibi basit bir uyarı ile bu durumu atlatamayabilirsiniz.

Yanına olabildiğince az eşya alman senin çok karına olur. Her ne kadar nasıl olsa konakladığım yerde bırakırım desen de bence garanti olması için yanına fazladan eşyalar alma. Gideceğin yere aldığın bilet olsun, kalacağın yerin rezervasyon bilgiler olsun mutlaka kopyasını yanında bulundur. Hatta tatile çıkmadan önce İnternet’ten herhangi bir gezi veya etkinlik için bilet aldıysan onların bile kopyasını yanında ya da telefonunda bulundur.

Gideceğin ülkenin hava şartlarına, mevsim özelliklerini öğren. Gittiğin yerin hava koşulları tatilini olumsuz etkileyebilir. Ayrıca her ihtimale karşı yanında hava koşulunun iyi veya kötü olması olasılığına karşı yedek kıyafet bulundur. Tatil esnasında farklı bir ülkede olduğunuz için kendinizi kasmayın. Rahat olun ve tatilin tadını çıkarmaya çalışın. Özgüvenli olun, başkalarıyla iletişime geçerken dil konusunda sıkıntı çekerseniz dil çevirme yöntemini kullanıp sorununuzu çözebilirsiniz.

Etiketler